Okrugli sto na temu Rad na crno i njegov uticaj na lokalnu ekonomiju okupio ključne aktere iz privrede i vlasti
U organizaciji Obrtničke komore BPK Goražde jučer je održan okrugli sto na temu “Rad na crno i njegov uticaj na lokalnu ekonomiju”.
Pored obrtnika ovaj događaj je okupio i predstavnike kantonalne uprave za inspekcijske poslove, kantonalne porezne uprave, vijećnike i predstavnike Gradske uprave Grada Goražde, Ministarstva za privredu BPK Goražde, JU Službe za zapošljavanje BPK Goražde, predstavnike nevladinih organizacija i druge zainteresovane strane kako bi se razmijenila mišljenja, iskustva, te donijeli konkretni zaključci.
Cilj ovog okruglog stola bio je otvoriti raspravu o posljedicama sive ekonomije na razvoj lokalne zajednice, izazovima u njenom suzbijanju, te mogućim rješenjima koja mogu pomoći malim preduzetnicima da legalizuju poslovanje.
Okrugli sto je pružio priliku za otvoreni dijalog, kroz koji su se iznijeli konkretni prijedlozi i iskustva za pomoć u daljem oblikovanju mjera, koje će smanjiti prisutnost rada na crno i osigurati bolju zaštitu za radnu snagu i preduzetnike u našoj zajednici.
U uvodnom izlaganju predstavnika Obrtničke komore BPK Goražde istaknuto je da rad na crno nije samo stvar nepoštivanja zakona, već pojava koja ugrožava lokalnu ekonomiju i destabilizuje poslovno okruženje. Posljedice rada na crno osjećaju svi, od države preko radnika, pa do registrovanih obrtnika.
S tim u vezi, suzbijanje rada na crno nije samo posao inspekcija, već je to šira društvena odgovornost.Međutim, inspekcije moraju biti proaktivne. Modeli nadzora moraju biti usmjereni na suzbijanje sistemskih problema, a ne samo na pojedinačne slučajeve, jer nam trebaju akcije i rezultati.
Naglašeno je da obrtnici ne traže posebne privilegije, već samo poslovni ambijent koji omogućuje normalno, transparentno, pravedno, konkurentno poslovanje i jednako, efikasno i pravično postupanje državnih institucija.
Važno je da poslije ovog okruglog stola ne ostane sve na identifikaciji problema, već da svi akteri doprinesu izradi konkretnih i provodivih rješenja.
Nakon uvodnog, učešće u izlaganju uzeli su i drugi učesnici okruglog stola.
Direktor kantonalne uprave za inspekcijske poslove govorio je o kontroli rada na crno i izazovima u praksi , o ovlaštenjima, zakonskim rješenjima i ostalim aspektima sa stanovišta kantonalne inspekcije.
Direktor kantonalne porezne uprave, također, je govorio o kontroli rada na crno i izazovima u praksi , statističkim pokazateljima, načinima prijave rada na crno, saradnji sa ostalim institucijama i to sve sa stanovišta kantonalne porezne uprave.
Predstavnici Gradske uprave Grada Goražde govorili su o pojednostavljenju procesa registracije obrta kao mjera protiv rada na crno.
Direktor JU Službe za zapošljavanje BPK Goražde govorio je o ulozi Službe u podršci registraciji obrta i upošljavanja radnika u obrtu.
Predstavnici Ministarstva za privredu BPK Goražde govorili su o uticaju podrške registrovanim obrtnicima na smanjenje rada na crno.
U nastavku okruglog stola svi prisutni, a naročito obrtnici, imali su priliku aktivno učestvovati u diskusiji, razmjenjujući iskustva i mišljenja o temama vezanim za rad na crno.
Obrtnici su imali ključnu ulogu u diskusiji o radu na crno i njegovim posljedicama na lokalnu ekonomiju. Oni su iznijeli svoja konkretna iskustva, ističući izazove s kojima se svakodnevno susreću zbog rada na crno, kako u svojim radnjama, tako i u širem kontekstu privrede.
Diskusija je bila vrlo dinamična i produktivna jer su prisutni imali priliku da razmijene različita iskustva istavove, što je omogućilo dublje razumijevanje problema i mogućih rješenja. Bilo je jasno da je zajednički cilj svih učesnika smanjenje obima rada na crno i njegovih negativnih posljedica po lokalnu ekonomiju.
Donešeni su i slijedeći zaključci:
1.Potreba za jačim inspekcijskim nadzorom i strožim sankcijama – Postojeći mehanizmi kontrole nisu dovoljno efikasni, a kaznena politika treba biti dosljednija kako bi se obeshrabrio rad na crno.
2.Podrška legalnim preduzetnicima kao ključna mjera – Pojednostavljenje administrativnih procedura, smanjenje poreznih i fiskalnih opterećenja te podsticaji za zapošljavanje mogu pomoći u suzbijanju sive ekonomije.
3.Jačanje svijesti i edukacija – Potrebno je raditi na informisanju građana i poslodavaca o štetnosti rada na crno i benefitima legalnog poslovanja kroz kampanje i obuke.
4.Zajednička odgovornost svih aktera – Borba protiv rada na crno nije samo zadatak države i inspekcijskih organa, već i obrtnika, komore i građana, koji svi zajedno mogu doprinijeti rješavanju ovog problema.
Organizatori su izrazili zahvalnost svim učesnicima, panelistima i ostalim gostima, što su svojim prisustvom i angažmanom dali doprinos ovom važnom razgovoru.