Održan okrugli sto na temu “Siva ekonomija i higijenski minimum”
Danas je organizaciji Obrtničke komore BPK-a Goražde održan okrugli sto na temu “Siva ekonomija i higijenski minimum”, kojem su prisustvovali i bili aktivni učesnici svi relevantni akteri JU Zavod za javno zdravstvo BPK-a Goražde Direktorica Gđa.Medina Bičo, Kantonalna uprava za inspekcijske poslove BPK-a Goražde Tržišni inspektor Damir Deljo i Sanitarni inspektor Semir Turulja, Ministar za privredu BPK-a Goražde Mithat Hadžiomerović, Predstavnici Privredne komore BPK-a Goražde i predstavnici Obrtničke komore BPK-a Goražde.
jedan od gorućih i stalno prisutnih problema a to je siva ekonomija/rad na crno, koji je prisutan u zaista velikoj mjeri. Svjesni smo činjenice da je rada na crno uvijek bilo i da ga je teško iskorijeniti, ali na nama je da se borimo za dobrobit registrovanih obrtnika koji redovno izmiruju svoje obaveze prema Državi . Mišljenja smo da ovome pitanju svi nadležni moraju posvetiti posebnu pažnju.
Rad na crno ima jako negativan utjecaj na ekonomiju Bosne i Hercegovine.
Nadamo se da će Kantonalna inspekcija više pažnje posvetiti nadzoru nad nelegalnim radnjama, a tek poslije toga radnjama koje su legalno registrovane. Mišljenja smo da ovome pitanju svi nadležni moraju posvetiti posebnu pažnju, djelujući preventivno, upozorajavaći ,bez drastičnih kazni. Smatramo da je potrebno djelovati sistemski uz strategiju privlačenja fizičkih lica na registrovanje djelatnosti kroz podsticaje za start up, kako bi isti osjetili podršku i ušli u sistem.
Ministar privrede je istakao da se treba kretati u okviru Zakona, te da će Ministarstvo kao i do sada biti na raspolaganju u sistemskom rješavanju ovog problema, te biti dinamičan sistem inspekciji. Ministar je također istakao da ima saznanja o interesovanju stranih investitora za ulaganja u Start UP djelatnosti, na čemu će se još raditi u budućem periodu.
Tržišni inspektor je istakao da da inspektori rade na terenu po pitanju rada na crno, upozoravaju prije svega, te da je primjetan pomak u smisl da nakon upozorenja lica registruju djelatnost, te da je Kantonalna uprava uvijek na raspolaganju za saradnju kako po pitanju sive ekonomije, tako i drugih segmenata iz njihove djelatnosti.
Higijenski minimum
Kurs higijenskog minimuma je dio zdravstvenog odgoja koji nastoji svim osobama koje rade s hranom, te pružanjem higijenskih usluga građanima, dati osnovno znanje o zdravstvenoj ispravnosti namirnica, ličnoj higijeni, te higijeni opreme i uređaja, u cilju usvajanja u vlastito ponašanje i prihvatanja kao korisnu naviku.
Kome treba ova usluga?
Sve osobe koje rade u proizvodnji i prometu životnih namirnica, te osobe koje se bave pružanjem higijenskih usluga građanima – frizeri, kozmetičari, obavezni su obaviti kurs higijenskog minimuma svake 4 godine tokom čitavog radnog vijeka, radi obnavljanja i dopunjavanja obrazovanja o higijenskom načinu rada sa namirnicama, opremom i uređajima.
U skladu sa svim navedenim Obrtnička komora BPK-a Goražde ima za cilj da u saradnji sa Zavodom za javno zdravstvo BPK-a Goražde organizuje obuku o higijenskom minimumu za naše članove.
Za osobe izravno zaposlene u proizvodnji ili prometu hrane i /ili vode namijenjene za piće, te osobe koje se bave pružanjem higijenskih usluga građanima (frizeri, kozmetičari) na području našeg kantona, kako bi stekli osnovna znanja o zdravstvenoj ispravnosti hrane i osobnoj higijeni. Na taj način subjekti u poslovanju s hranom će ispuniti zakonsku obavezu shodno Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti (član 11. i 12.), o posjedovanju Uvjerenja o položenom higijenskom minimumu ili isti obnoviti ukoliko je prošlo četiri godine od polaganja tijekom radnog vijeka.
Direktorica Bičo je istakla da Zavod radi ove obuke već 10 godina po Pravilniku, te da Zavod prati i obavještava subjekte kojima je Uvjerenje isteklo.Obuka se sastoji iz tri nivoa i traje jedan dan, nakon čega se polaže ispit.
Ovim putem pozivamo Obrtnike da se prijave na obuku Zavodu za javno zdravstvo ukoliko im je Uvjerenje isteklo.
Sanitarni inspektor Semir Turulja je nave da jedan od problema u ovom polju predstavlja to što su Zakoni koji se primjenjuju u ovom domenu stari i preko 30 godina. Ono što predstavlja najveći nedostatak jeste svijest ljudi o važnosti higijenskog ili sanitarnog minimuma, svih onih koji se bave prozvidnjom ili prometom hrane, vode za piće, higijenskih usluga građanima i sl.
Zahvaljujemo se svim akterima okruglog stola na učešću i dogovorenoj budućoj saradnji.